Поради та відповіді

Скільки чистими з B2B-фактури у 2026 році — розрахунки

Автор: Good Balance Expert TeamОпубліковано Останнє оновлення

З B2B-фактури на 20 000 зл нетто щомісяця підприємець на повному ZUS зберігає у 2026 році — після внесків, податку та дрібних витрат — від приблизно 12,4 тис. до 14,1 тис. зл, залежно від форми оподаткування. Різниця між варіантами зростає разом зі ставкою, а ще сильніше змінює її етап внесків ZUS (пільга Ulga na start, преференційні внески, повний ZUS). Нижче — покрокові розрахунки, які дозволяють оцінити власну суму «на руки».

З чого складається сума «на руки» на B2B

Сума з фактури (без VAT) — лише відправна точка. VAT не є доходом виконавця — він потрапляє до податкової інспекції у звіті JPK_V7 (стандартний аудиторський файл з VAT), тож у розрахунках ми його не враховуємо. Від нетто-доходу віднімаються чотири позиції:

  • соціальні внески — пенсійний, по інвалідності, від нещасних випадків, добровільний на випадок хвороби, а також Фонд праці та Фонд солідарності; у 2026 році при повному ZUS і мінімальній базі 5 652 зл це разом 1 926,76 зл на місяць,
  • медичний внесок — його розмір залежить від форми оподаткування та від доходу або виручки,
  • податок на дохід — за податковою шкалою, лінійний 19% або ryczałt (єдиний податок від доходу),
  • витрати на ведення бізнесу — бухгалтерія, обладнання, програмне забезпечення, телефон.

Порівняння самого контракту B2B з трудовим договором при однаковому бюджеті фірми описуємо окремо у статті B2B чи umowa o pracę. Тут зосереджуємося виключно на тому, як форма податку та етап ZUS змінюють результат самого контракту.

Припущення, прийняті для розрахунків

  • Рік 2026, виконавець надає послуги з програмування, для яких ставка ryczałt становить 12%.
  • Витрати фірми: 1 000 зл нетто щомісяця (при ryczałt вони не зменшують податок, але все одно зменшують готівку в кишені).
  • Повний ZUS з добровільним страхуванням на випадок хвороби: 1 926,76 зл на місяць, віднімається від доходу або виручки.
  • Податкова шкала: 12% до 120 000 зл бази, 32% від надлишку, сума, що зменшує податок, — 3 600 зл; медичний внесок — 9% доходу.
  • Лінійний податок: 19%; медичний внесок 4,9% доходу, віднімається від доходу до ліміту 14 100 зл у 2026 році.
  • Ryczałt: медичний внесок у фіксованій сумі, що залежить від порогу виручки (498,35 зл, 830,58 зл або 1 495,04 зл на місяць); 50% сплаченого внеску зменшує виручку до оподаткування.
  • Мінімальний медичний внесок на шкалі та лінійному: 432,54 зл на місяць. Для спрощення прийнято ставки 2026 року на всі 12 місяців і проігноровано пільги, які враховуються в річній декларації.

Три рівні ставки, три форми податку

Суми — середньомісячний нетто «на руки» після річного розрахунку, із заокругленням до злотого.

Фактура нетто щомісяцяШкала 12%/32%Лінійний 19%Ryczałt 12%
12 000 зл7 468 зл6 989 зл7 084 зл
20 000 зл12 373 зл13 152 зл14 124 зл
30 000 зл18 273 зл20 826 зл22 299 зл

Що випливає з таблиці:

  • При 12 000 зл найвигіднішою виявляється податкова шкала. Річна база (бл. 108,9 тис. зл) вміщується у поріг 12%, а сума, що зменшує податок, діє повністю. Ryczałt виглядає слабше, бо податок 12% рахується від усієї виручки, а витрати фірми його не знижують; лінійний податок, своєю чергою, не дає неоподатковуваної суми й з першого злотого стягує 19%.
  • При 20 000 зл шкала програє — частина доходу потрапляє в поріг 32%, а 9% медичного внеску від доходу коштують уже понад 18 тис. зл на рік. Ryczałt 12% виграє у лінійного майже на 1 000 зл на місяць.
  • При 30 000 зл перевага ryczałt зберігається, попри те що виручка перевищує поріг 300 тис. зл і медичний внесок зростає до 1 495,04 зл на місяць.

Як пораховано рядок 20 000 зл — приклад покроково

  1. Річна виручка: 240 000 зл. Витрати: 12 000 зл. Соціальні внески: 23 121 зл.
  2. Ryczałt: база = 240 000 − 23 121 − 50% від 9 967 зл медичного внеску ≈ 211 895 зл; податок 12% ≈ 25 427 зл. На руки: 240 000 − 12 000 − 23 121 − 9 967 − 25 427 ≈ 169 485 зл, тобто бл. 14 124 зл на місяць.
  3. Лінійний: дохід = 240 000 − 12 000 − 23 121 = 204 879 зл; медичний внесок 4,9% ≈ 10 039 зл; база після вирахування внеску (вміщується в ліміт 14 100 зл) ≈ 194 840 зл; податок ≈ 37 020 зл. На руки бл. 13 152 зл на місяць.
  4. Шкала: той самий дохід 204 879 зл; медичний внесок 9% ≈ 18 439 зл (без вирахування); податок = 10 800 зл + 32% × 84 879 зл ≈ 37 961 зл. На руки бл. 12 373 зл на місяць.

Етап ZUS змінює результат сильніше, ніж форма податку

Новий бізнес зазвичай проходить через три етапи: 6 місяців пільги Ulga na start (без соціальних внесків, сплачується лише медичний), далі до 24 календарних місяців внесків від преференційної бази (1 441,80 зл у 2026 році), а потім повний ZUS. Нижче той самий контракт на 15 000 зл нетто щомісяця, перерахований так, ніби даний етап тривав увесь рік.

Етап внесків (2026)Соціальні внески щомісяцяRyczałt 12%Лінійний 19%
Ulga na start0 зл11 419 зл10 784 зл
Преференційні внески456,18 зл11 018 зл10 433 зл
Повний ZUS1 926,76 зл9 724 зл9 300 зл

Перехід з пільги Ulga na start на повний ZUS знижує суму на руки майже на 1 700 зл щомісяця — це більше, ніж різниця між ryczałt і лінійним при цій ставці. Варто про це пам'ятати, коли перші місяці діяльності використовуються для оцінки, чи «вигідний» B2B. Умови пільги описано у статті про внески ZUS у Польщі.

Нижчі внески, однак, мають зворотний бік: нижчу базу майбутньої пенсії та нижчу допомогу у зв'язку з хворобою (на пільзі Ulga na start страхування на випадок хвороби немає взагалі).

Ставка ryczałt 8,5% замість 12%

Частина контрактів B2B у галузі IT не стосується створення програмного забезпечення, а, наприклад, консультацій чи послуг технічної підтримки, для яких може бути відповідною ставка 8,5%. При фактурі 15 000 зл нетто та повному ZUS різниця становить бл. 440 зл на місяць (бл. 10 167 зл замість 9 724 зл на руки). Проте ставку визначає реальний вид послуги за класифікацією PKWiU, а не опис на фактурі — правила описано у статті про ставки 12% і 8,5% для фахівців IT.

Чого таблиці не показують

  • Витрати понад 1 000 зл щомісяця (лізинг автомобіля, дорожче обладнання) покращують результат шкали й лінійного, але не ryczałt.
  • Пільги в річній декларації — пільга на дітей і спільне оподаткування з подружжям доступні на податковій шкалі, але не на лінійному та не на ryczałt.
  • Перерви у замовленнях — внески ZUS сплачуються також у місяцях без фактури, що при низьких ставках сильно обтяжує результат.
  • Відпустка і хвороба — на B2B ніхто не платить за вихідні дні; при 20 днях перерви на рік реальний місячний дохід падає на кілька відсотків.
  • Зміна форми оподаткування можлива, як правило, раз на рік, до 20-го дня місяця, що настає за місяцем першої виручки в даному році, тому рішення варто ухвалювати на основі прогнозу на весь рік.

Як Good Balance може допомогти

Готуємо індивідуальну симуляцію для конкретної ставки, витрат і етапу ZUS, а в разі сумнівів щодо ставки ryczałt допомагаємо отримати індивідуальну податкову інтерпретацію. Ведемо також поточні розрахунки JDG (одноосібна підприємницька діяльність) у рамках спрощеної бухгалтерії.

Стаття має інформаційний характер і не є податковою консультацією. Ставки, ліміти та норми можуть змінюватися — перш ніж ухвалювати рішення, проконсультуйтеся з бухгалтером або податковим консультантом.

Про авторів

Good Balance Expert Team — фахівці з бухгалтерського обліку та податків

Цей посібник підготовлено командою Good Balance, яка веде бухгалтерський облік, кадри та розрахунок заробітної плати, а також податкову звітність для компаній і фізичних осіб-підприємців у Польщі. Законодавство часто змінюється — за консультацією щодо вашої конкретної ситуації звертайтеся до наших фахівців.

Докладніше про нашу команду